Balık ve bileği taşının faydaları

Ana Sayfa » Diyet » Vücudun günlük protein ihtiyacı

Vücudun günlük protein ihtiyacı

Vücudumuzun protein dengesi için günlük ihtiyacı ne kadardır ?

 
 
 
Vücudun günlük protein ihtiyacı

PROTEİN İHTİYACIMIZ NE KADAR ?

İnsan hayatının sağlıklı gelişimi için dengeli beslenmek şarttır. Vücudumuz için yararlı olan besinler de dahi olsa bütün gıdalardan yeteri kadar almak gereklidir.Fazla alınan her besin ilerleyen yıllarda vücuda zarar verir.

Potein vücudumuz ve sağlığımız için vazgeçilmezidr. Vücut dengesini ayakta kalmasını protein ile sağlarız.Bir nevi askerimizdir.Dokuyu tamir eder,büyümemizi ve gelişmemizi sağlar,iri kaslı olmak istiyorsak proteinlere ihtiyacımız çok fazladır.Ne kadar kaliteli proteinlerden alırsak o kadar vücudumuz sağlam demektir.

Son zamanlarda proteinin çok alınması ile zayıflanacağına dair bilgiler olsa da bu o kadar da kolay değildir. Çok proteinle zayıflama tüm dünyada konuşulurken protein de diğer ürünler gibi dengeli alınması gereken bir besin kaynağıdır. Aşırı zayıflık veya vücut geliştirme gibi bir derdimiz yoksa proteine aşırı derecede yüklenmek doğru değildir. Aşırı alınan protein uzun süreçte vücuda zarar bile verebilir.

Vücudun büyümesi ve gelişmesi için protein olmazsa olmazımızdır. Hayatın devamı için de protein şarttır.

Günlük protein ihtiyacımıza geldiğimizde , yetişkinler için her 1 kilogram için ortalama her gün 1,2 gramdır.Eğer kişi 70 kilo ise en az 70 gram protein alınması gerekirken bu rakam 84 grama kadar da çıkabilir.

İllaki kilo hesabına göre protein almanıza gerek yoktur ortalama olarak her kadın günlük 50 gram , erkekler ise 60-70 gram protein alması gerekir.

Şöyle yanlış bir bilgiden de bahsetmek gerekiyor. Günlük olarak aldığımız karbonhidrat ve yağlarla da protein alınır bilgisi yanlıştır. Mutlaka direkt olarak protein alınan besinler yemeliyiz.

Şimdi ise hangi besinlerde ne kadar protein var ona bakalım. Bilindiği gibi protein içeriği en fazla olan besinlerden biri ettir. Bir yumurta köfte büyüklüğündeki etteki protein miktarı aşağıda verilen bazı besinlerle eş değerdir.

  • 1 adet yumurta
  • Bir ince dilim beyaz peynir
  • Bir köfte kadar derisiz tavuk eti
  • Bir köfte büyüklüğünde balık eti
  • Bir köfte büyüklüğünde hindi eti
  • Üç yemek kaşığı lor peyniri
  • Bir adet üçgen beyaz peynir
  • Bir adet midye

Bayanportali.net

 
 
 
22 Mayıs 2016 Pazar 17:54
Okunma: 1281
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Sivilce akne izleri için ayva çekirdeği maskesiÇakmak taşı ve değirmen taşının faydalarıBalık ve bileği taşının faydaları Akik taşının faydaları ve sırlarıCilt leke ve izleri için fraksiyonel lazer tedavisiHangi bebek ürünlerinde kanserojen madde riski var ?Turp nelere faydalı nelere zararlı ?Doğum sonrası kanama ve akıntılar ne kadar sürer ?Gülümseme gülme çeşitleri ve anlamlarıÇankırı Böreği tarifi yapılışı malzemeleriEl falına nasıl bakılır çizgilerin anlamları ne ?Leblebi yiyerek zayıflama diyeti
 
Gazete Manşetleri
 
Tarihte Bugün
1919 - Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
1920 - Misakı Milli, TBMM'de kabul edildi. Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli üzerine yemin etti.
1925 - Adolf Hitler, Nasyonal Sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf (Kavgam)'ı yayımladı.
1930 - Ankara Etnoğrafya Müzesi halka açıldı.
1932 - Ezanın Arapça okunması ülke genelinde resmen yasaklandı. Diyanet dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.
1939 - Takas Limited Şirketi kuruldu.
1945 - Çok partili demokratik hayatın ilk adımı atıldı: Milli Kalkınma Partisi kuruldu. Partinin kurucuları arasında Nuri Demirağ, Hüseyin Avni Ulaş ve Cevat Rifat Atılhan gibi isimler yer aldı.
1946 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1952 - Türkiye, Cemiyet-i Akvam'a (Birleşmiş Milletler) 56. üye olarak kabul edildi.
1964 - 10 gündür süren Batman Petrol Rafinerisi işçileri grevi, Bakanlar Kurulu ve Türk-İş'in aracılığıyla sona erdi.
1964 - Türkiye ile Belçika arasında işgücü anlaşması imzalandı.
1964 - Türkiye ile ABD arasında 'pamuklu ihracatına ilişkin' anlaşma imzalandı.
1968 - Intel şirketi, Santa Clara, Kaliforniya'da kuruldu.
1974 - ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'in yardımcısı Sisco Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit'in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanlılar ile görüşmek üzere Atina'ya hareket etti.
1975 - Apollo Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen verildi.
1995 - Daha önce 18 Temmuz'da Türkiye'ye geleceği açıklanan BM Genel Sekreteri Butros Gali halkın tepkisinden çekindiği için ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı.
1996 - Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı Long Island-New York açıklarında havada infilak etti: 230 yolcudan kurtulan olmadı.
1997 - Yücel Yener, TRT Genel Müdürlüğü'ne atandı.
1998 - THY'nin İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın motoru yandı. Yolculara korkulu anlar yaşatan yangın nedeniyle uçak Atatürk Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı.
656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.
M.Ö. - 390 Roma Cumhuriyeti-Galya arasında gerçekleşen Alia Savaşı'nı Galyalılar kazandı.
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Kadın Sitesi

Moda

Cilt Bakımı

Yukarı Çık