Balık ve bileği taşının faydaları

Ana Sayfa » Diyet » Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır ?

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır ?

Kilona göre kendi kalori hesabını yapabilirsin.

 
 
 
Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır ?

Kalori Nasıl hesaplanır ?

Günümüz hastalıklarının birçoğunun aşırı kilolar sonucu tetiklendiğini artık bilimsel olarak biliyoruz. Aşırı kiloların sebeplerine baktığımızda ise karşımıza çıkan ilk şey dengesiz beslenme,abur cubur beslenme,kalori hesabını yapmadan beslenme diye sıralayabiliriz.

 

Bu sıralamalara kısaca değinirsek ilk sırada yer alan dengesiz beslenme çocukluk yıllarından itibaren karşımıza çıkar. Okuldaki kantinden veya marketlerden alınan kalori hesabına uymayan gıdalarla dengesiz olarak besleniriz.

Önümüze ne gelse yeme alışkanlığını ise abur cubur beslenme olarak tanımlarız.Her ne kadar çocuklar için kullanılan bir tabir olsa da günümüzde büyükler de abur cubur beslenmeye başladı. Çoğu kişi tek başına yaşarken kalkıp yemek yapmak yerine ,bisküvi,çikolata,çerez vb gibi gıdalarla öğünü geçiştirmeye çalışır veya ekmek arası bir şeyler yiyeyim derken ne yediğinden habersiz şekilde beslenir.

Diğer dengesiz beslenme türü ise kalori hesabı yapmadan yapılan beslenme türüdür.İnsanların günlük yaşamlarında belirli bir kaloriye ihtiyacı vardır ve bu kaloriyi almak zorundadır.Bu yüzden günlük ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğumuzu bilmemiz ve aldığımız gıdaların ne kadar kalori içerdiğini bilmemiz lazım.

Bunun için kalori nasıl hesaplanır ? Sorusuna cevap arayacağız.

İlk Önce günlük ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayalım. Bu hesabı yapmak çok basittir.Kilonuzu bulup o kilonuzu 20 ile çarpacaksınız.

Örneğin , 50 kilo iseniz 50x20=1000 yani sizin günlük 1000 kaloriye ihtiyacınız var demektir.Daha sonra bu kaloriye aktivite faktörünü eklememiz gerekmektedir.

Aktivite değerleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

     Ativite

%

Standart (hareketsiz)

30-50

Hafif Aktivite

55-65

Orta Aktivite

65-70

Ağır Aktivite

75-100

 

Bulduğun ilk kaloriyi yani 50 kilo olan biri için 1000 kalori bulmuştuk. Bu bulduğumuz rakamı (1000) eğer Hafif Aktivitede kendini hissediyorsa % 55 ile çarparsın. Orta Aktivitede hissediyorsan % 65 ile çarparsın.Biz hafif aktiviteden hesaplayalım.Yani 1000x*0,55=550 kalori eder.

Daha sonra ise bulduğumuz iki kaloriyi toplarsak ortaya o kişinin günlük toplam kalori ihtiyacı ortaya çıkar.Yani 1000+550=1550 .Bulduğunuz rakam sizin günlük olarak kalori ihtiyacınızı belirler.Eğer şu anki kilonuzu dengelemek yani hep aynı kiloda kalmak istiyorsanız 1550-1600 kalori ile bunu sağlayabilirsiniz.Eğer bu kilonuzdan memnun değilseniz daha az kalori alarak veya aldığınız kalorileri spor yaparak yakarsanız kilonuzun istediğiniz seviyelere düştüğünü göreceksiniz.Şunu da belirtmek gerekir ki günlük kalori ihtiyacınızın çok çok altında kalori alırsanız bu dengesiz beslenmeye girer ve sağlığınıza zarar verebilir.Bunun için % 10’luk dilimler halinde yani her % 10 düşüşünüzde % 10 daha az kalori alarak kilonuzu istediğiniz şekilde dengeleyebilirsiniz.

 

Örneğin ,50 kilo iseniz 1550 kaloriye ihtiyacınız vardı siz % 10 yani 5 kilo düşmek istiyorsunuzdur ve ilk etapta da bunu denemelisiniz yani % 10’nun üzerindeki ani kilo kayıpları vücut dengenizi bozabilir.Bunun için 1550 kalori yerine % 10 daha düşük kalori alabilirsiniz.

bayanportali.net

ÖNEMLİ NOT:Diyet yapmadan önce doktorunuza başvurunuz.Doktorunuza başvurarak diyetinizi uygulayınız.

 
 
 
22 Mayıs 2016 Pazar 00:22
Okunma: 1304
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Sivilce akne izleri için ayva çekirdeği maskesiÇakmak taşı ve değirmen taşının faydalarıBalık ve bileği taşının faydaları Akik taşının faydaları ve sırlarıCilt leke ve izleri için fraksiyonel lazer tedavisiHangi bebek ürünlerinde kanserojen madde riski var ?Turp nelere faydalı nelere zararlı ?Doğum sonrası kanama ve akıntılar ne kadar sürer ?Gülümseme gülme çeşitleri ve anlamlarıÇankırı Böreği tarifi yapılışı malzemeleriEl falına nasıl bakılır çizgilerin anlamları ne ?Leblebi yiyerek zayıflama diyeti
 
Gazete Manşetleri
 
Tarihte Bugün
1919 - Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
1920 - Misakı Milli, TBMM'de kabul edildi. Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli üzerine yemin etti.
1925 - Adolf Hitler, Nasyonal Sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf (Kavgam)'ı yayımladı.
1930 - Ankara Etnoğrafya Müzesi halka açıldı.
1932 - Ezanın Arapça okunması ülke genelinde resmen yasaklandı. Diyanet dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.
1939 - Takas Limited Şirketi kuruldu.
1945 - Çok partili demokratik hayatın ilk adımı atıldı: Milli Kalkınma Partisi kuruldu. Partinin kurucuları arasında Nuri Demirağ, Hüseyin Avni Ulaş ve Cevat Rifat Atılhan gibi isimler yer aldı.
1946 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1952 - Türkiye, Cemiyet-i Akvam'a (Birleşmiş Milletler) 56. üye olarak kabul edildi.
1964 - 10 gündür süren Batman Petrol Rafinerisi işçileri grevi, Bakanlar Kurulu ve Türk-İş'in aracılığıyla sona erdi.
1964 - Türkiye ile Belçika arasında işgücü anlaşması imzalandı.
1964 - Türkiye ile ABD arasında 'pamuklu ihracatına ilişkin' anlaşma imzalandı.
1968 - Intel şirketi, Santa Clara, Kaliforniya'da kuruldu.
1974 - ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'in yardımcısı Sisco Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit'in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanlılar ile görüşmek üzere Atina'ya hareket etti.
1975 - Apollo Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen verildi.
1995 - Daha önce 18 Temmuz'da Türkiye'ye geleceği açıklanan BM Genel Sekreteri Butros Gali halkın tepkisinden çekindiği için ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı.
1996 - Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı Long Island-New York açıklarında havada infilak etti: 230 yolcudan kurtulan olmadı.
1997 - Yücel Yener, TRT Genel Müdürlüğü'ne atandı.
1998 - THY'nin İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın motoru yandı. Yolculara korkulu anlar yaşatan yangın nedeniyle uçak Atatürk Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı.
656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.
M.Ö. - 390 Roma Cumhuriyeti-Galya arasında gerçekleşen Alia Savaşı'nı Galyalılar kazandı.
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Kadın Sitesi

Moda

Cilt Bakımı

Yukarı Çık